« Inför ESC Grekland 2024

Inför ESC Grekland 2026 »


INFÖR EUROVISION 2025 presenterar vi Klavdia med bidraget ”Asteromata” som representerar Grekland. Bidraget är allokerad att tävla i den andra semifinalen den 15:e maj med startnummer 7 av 16. Om Grekland placerar sig bland de tio bästa i den här semifinalens omröstning kvalar de vidare till finalen den 17:e maj.

Innan vi går in på våra kommentarer, betygsättningar och resultatspekulationer ska du först få bekanta dig med representanten inklusive hur Grekland gjorde sitt val till Basel.

 

Mer fakta. Vem är Klavdia?

 

Klavdia Papadopoulou, som hennes fullständiga namn är, kommer från Aspropyrgos i Grekland och slog igenom i hemlandet när hon som 15-åring tävlade i grekiska Talang 2017. Året därpå tävlade hon i The Voice men åkte ut strax innan finalen. Trots det fick hon skivkontrakt med Panic Records och en av hennes första singlar, ”Haramanta”, sålde guld direkt, och ifjol släppte hon debutalbumet.

I år ställde hon upp i den grekiska nationella finalen med låten ”Asteromata”, som är gjord av henne själv och Arcade, som vann uttagningen. Nästa scen för hennes del blir således på den stora ESC-scenen i Basel i maj.

Hur valde Grekland till Basel?

 

För första gången på ett decennium höll grekiska ERT i en nationell final istället för ett internval. 12 bidrag valdes ut att tävla och avgörandet skedde genom två jurygrupper (en nationell och en internationell) samt tittarröster.

Bland de tävlande hittades några återkommande namn som Constantinos Christoforou (som tidigare representerat grannlandet Cypern tre gånger i Eurovision) och artister som Evangelia som har försökt tävla för Grekland i Eurovision. Det fanns också ett delvis svenskskrivet bidrag på startlistan,”Play It!” som framfördes av Xannova Xan.

 

Panelens åsikter. Kommentarer och betyg

.

I detta sammanhang kan jag ofta sakna 00-talets början när Grekland verkligen tog den här tävlingen på fullt allvar och skickade sina största stjärnor med de bästa hitsen. Det har vi inte fått se på länge även om den grekiska känslan i numren blir mer och mer tydliga för varje år som går. I år skickar de en väldigt fin låt som på pappret kan verka lite anonym men jag gillar den mycket.

Klavdia gjorde ett bra framträdande i den nationella finalen men precis som jag har kommenterat om Armenien hoppas jag att hennes team tar det hela ett steg till. Då kan det här bli ännu bättre än vad det redan är.

 

Betyg (0–5):


.

Vackert, mystiskt och härliga toner får vi från Grekland i år och det här faller mig i smaken. Jag tycker att helheten smälter ihop fantastiskt tillsammans, allt från instrumenten, till musiken, till rösten – ja allt matchar in otroligt fint tillsammans. Mycket bra jobbat Grekland!

 

Betyg (0–5):


.

Grekisk etnopop när det är som allra vackrast. Språket samt den oerhört trollbindande melodin går rakt in i hjärtat. Jag vet inte vad hon sjunger, men i det här fallet känner jag inte att det spelar någon roll. Musiken talar sitt egna språk.

Det som gör mig orolig är att när Grekland vanligtvis skickar den här typen av låtar tenderar det att gå fullständigt åt skogen.
Jag hoppas på en förändring i år och att Grekland går raka vägen till final, trots genre/språkvalet.

Betyg (0–5):


.

En välsjungen midtempolåt med härlig grekisk touch. Jag gillar när man hör var bidragen härstammar ifrån och det gör man verkligen här. Dock hittar jag ingen direkt hook och jag saknar den där riktiga melodin. Den tenderar till att bli lite småtråkig, men dramatiken och känslan gör ändå att den fångar mig.

 

Betyg (0–5):


.

I år tillhör Grekland en av mina favoriter. Klavdias vackra sång kryper in under huden och griper tag i snyftnerverna. Det här är vackert, snyggt och mycket grekiskt. Jag hoppas att själva scenproduktionen blir till något mer än hur det såg ut vid den nationella uttagningen för att få upp betyget en aning, men jag skulle bli mycket förvånad om man inte tar sig till final.

 

Betyg (0–5):

 

Resterande panelmedlemmars betyg (0–5)


 

 

 

 

 

 

 

 


 

PANELEN TILLSAMMANS.
34 poäng (av 50 möjliga)

 

 

Spekulation. Går Grekland till final?

Till sist gör vi också en preliminär gissning om Greklands chanser att få en finalplats i maj. Gissningarna bygger i första hand på vad var och en av oss i panelen tror inför tävlingen och inte vad vi själva tycker (eller nämnvärt vill) att det ska gå. Just nu är vi rätt breda i gissningarna vilket betyder att var och en kategoriserar om man tror att bidraget är en s.k. säker finalist, om det balanserar på målsnöret eller om bidraget helt enkelt bara är inte går till final. Nedan finner du våra gissningar, vad tror du om Greklands möjligheter att kvala in till finalen?

 


Säker finalist


  • Gabriel
  • Haris
  • Hollac16
  • Jessica
  • Katja
  • Lukas
  • Markus
  • Robban
  • Tanja

 


Balanserar på målsnöret


  • Ingen valde denna gissning

 


Troligen ej finalist


  • Adrian

 

 

Policy

Läs vår kommentarspolicy samt svaren på varför vi frågar efter namn och e-postadress vid kommentering.

Läs mer »


 

Kommentera