Intervju med Erik Segerstedt (Melodifestivalen 2025)

Foto: ESC-Panelen

PANELENS INTERVJU. Inför den andra deltävlingen i Melodifestivalen 2025 fick vi en pratstund med Erik Segerstedt som är en av de som tävlar i veckans startfält.

 

Erik Segerstedt slog igenom publikt genom Idol 2006 där han gick vidare från första audition via slutaudition, kvalvecka och veckofinaler till finalen där han hamnade på andra plats efter Markus Fagervall. Trots att det inte blev någon vinst kunde han få en karriär i musikbranschen och hösten 2007 bildade han, Mattias Andréasson och Danny Saucedo trion E.M.D. som släppte flera låtar och tävlade även i Melodifestivalen 2009 med låten Baby Goodbye2009 som blev trea i finalen.

Efter 2010 tog E.M.D. en paus men Erik Segerstedt (och även de andra på varsina håll) fortsatte i branschen både med att skapa musik och delta i olika TV-program. 2013 gjorde Erik comeback i Melodifestivalen, nu i duett med norska Tone Damli som tävlade med låten Hello Goodbyedär det gick hela vägen till dåvarande Andra chansen innan resan tog slut. Nu kommer han tillbaka för att göra ett tredje försök och denna gång som soloartist.

– Jag är med med några års mellanrum och jag har alltid tänkt att jag ska göra Mello igen och det här året stod planeterna rätt och jag lyckades skriva en låt ihop med mina kompisar Mattias (Andréasson, reds.anm.) och Pontus Söderman som jag tycker är värdig Melodifestivalen. Så vi skickade in den och den kom med, berättar Erik.

 

När han själv inte har deltagit har han alltid kollat på Melodifestivalen, mycket också för att flera av hans vänner har varit med och tävlat. Sedan har han varit med också varit med på plats för att delta som exempelvis kör-i-kuliss och då har han inte kunnat kolla. Men han har också sett programmet som liten och då finns det ett minne han minns mycket bra.

– Som barn minns jag att jag diggade Arvingarna rätt mycket med ”Eloise”, berättar Erik.

 

Skapa en långvarig relation

Bidraget han tävlar med heter ”Show Me What Love Is” och den togs fram på ett slags i somras låtskrivarcamp där han, Mattias Andréasson och flera andra låtskrivare med (bland andra Albin Johnsén som Erik beskriver var initiativtagare till det hela). Där träffade de Pontus Söderman som de klickade med och började skriva med. De gjorde först ett försök som de inte var så nöjda med men efter en andra session hittade de rätt och fick till den låt som nu Erik ska tävla med i Melodifestivalen 2025. Erik berättar vidare att det var Mattias som kom på melodin i refrängen när han stod och dammsög sitt hus och skickade den till Erik som bearbetade vidare till introt och sedan byggde de ihop låten.

– Det här är försök nummer två kan man säga för våran del, säger Erik.

 

Vad är det för genre på låten och vad handlar den om?

– Rockpop skulle jag säga att genren är, eller pianopop, arenapop kanske. Den handlar om kärlek och om en fråga vi alla nog ställer oss ibland om ’vad är kärlek?’ och att man kanske har träffat någon som man ska ta de sista trappstegen för att skapa något långvarigt och hållbart, berättar Erik.

 

Vad hoppas du publiken tar med sig för känslor när de har hört din låt?

– Jag vill att de ska ha en känsla av de har sett och hårt någonting som de känner igen sig i. Jag är mycket för själva låten och melodin och harmoniken i låten. Så jag hoppas att de ska gilla låten och känna sig tillfreds, säger Erik.

 

Rutinerad med vad som väntar

Som tidigare deltagare i Melodifestivalen känner han att det finns många fördelar.

– En fördel som jag har är att jag visste vad jag kunde förvänta mig när jag kom ner hit (till Göteborg, red.anm.). Det är väldigt mycket media med intervjuer och sånt och haft bra koll på hur mycket det skulle bli, vilket blev jättemycket. Så det är en fördel att man han stålsätta sig för det innan. Själva live-tv och det tror jag är ganska svårt, jag vänjer mig aldrig med det så det kommer att vara nervöst, berättar han.

 

Vi får även veta av Erik att även om det bara är han, i motsats till hur det varit de två tidigare gångerna, som står som artist på låten den här gången kommer han inte vara ensam på scenen. Han har nämligen ett par bandkollegor med sig som spelar trummor och gitarr (samt några i körsångare som är med).

 

Tydlig målsättning med sin medverkan

Erik har ett tydligt mål med sin medverkan i Melodifestivalen 2025 och det är att han vill till finalen. Han beskriver sig som en vinnarskalle samtidigt som han också tycker det är roligt att få vara med och visa upp sig. Han menar på att medverkan känns som en vinst i sig.

– Det är så här att man lägger upp delmål hela tiden. Först var målet att komma med, nu är det åtminstone att ta sig vidare till final. Sedan kommer målet vara att vinna, säger han.

 

Förutom Melodifestivalen väntar en fortsättning på föreställningen A Show Larger Than Life som Erik Segerstedt har medverkat i både Stockholm och Göteborg. Nu blir det enligt uppgifter en fortsättning från slutet av oktober i år (2025) med en arenaturné. Han har också en förhoppning att få släppa mer musik och spela med sitt band inför publik.

Med det vill vi passa på att önska Erik Segerstedt stort lycka till i Melodifestivalen 2025!

 


 

Kommentera