Inför helgens uttagningar: vecka 8, 2025

INFÖR UTTAGNINGAR. I denna artikel sammanställer vi information om de nationella uttagningar som pågår denna lördag, i det här fallet gäller det Islands final, Portugals första semifinal, Tysklands avslutande heat samt den fjärde deltävlingen i Melodifestivalen i Sverige.

För kännedom kommer vi att resultatuppdatera kontinuerligt så snart respektive uttagning är avklarad, och en sammanfattande artikel med alla resultat dyker upp i början av den kommande veckan.

 

Islands Söngvakeppnin 2025 – Final

 

Efter de två semifinalerna som hållits de senaste veckorna i Söngvakeppnin har tittarna röstat vidare 6 bidrag till finalen. Denna lördag med start klockan 20:45 CET ska en vinnare koras och det med hjälp av tittarna och en inbjuden internationell jury. Nytt för årets isländska uttagningsfinal är att det inte blir någon andra röstningsomgång, såsom det annars varit varje år sedan 2014 (med undantag för 2021 då Söngvakeppnin ställdes in till förmån för ett internval). Det betyder helt enkelt att den som vinner första omgången efter juryns och tittarnas dom kommer att få representera Island i Eurovision 2025.

I finalen har de finalister som har två språkversioner av sitt tävlingsbidrag själva fått bestämma vilken version som ska användas i finalen. Totalt handlar det om fyra låtar där samtliga har valt att byta till den engelska versionen. I ett av dessa fall blir det dock en kombination av engelska och isländska. De två övriga finalisterna hade som sagt ingen engelsk version och framförs därför precis som i semifinalerna på isländska.

 

Vilka tävlar i Finalen?

Nedan presenteras startfältet i startordning med länkar till studioversion alternativt tidigare liveframträdande i semifinalerna.

 

Portugals Festival da Canção 2025 – Semifinal 1

 

Portugals Eurovision-uttagning har sammanlagt tjugo tävlande som kommer att tävla om tolv finalplatser. TV-bolaget RTP har delat upp bidragen i två semifinaler om tio per program varav de första tio tävlar denna lördag med start klockan 22:00 CET. Under sändningen framförs de tio bidragen varpå en gemensam jury- och tittarröstning korar fem av melodierna till finalister. Av de fem låtar som sedan är kvar får tittarna rösta fram ett wildcard.

Programledare för sändningen är Jorge Gabriel och José Carlos Malato.

 

Vilka tävlar i programmet?

Nedan presenteras startfältet i den första deltävlingen enligt programmets startordning med länkar till studioversioner.

 

San Marino Song Contests första heats

 

Inför den nationella finalen i San Marino Song Contest ska strax över 200 artister delta i sju förinspelade heats. I var och ett av dessa kommer framträdanden att göras inför en jury vilken i sin tur dels röstar vidare bidrag direkt till finalen, vissa bidrag som får gå via en slags Andra chansen-omgång samt en hel del låtar som kommer att lämna tävlingen direkt.

Heaten är som tidigare nämnt förinspelade och kommer att sändas en gång per dag i SMRTV (det nationella TV-bolaget i San Marino) varav de två första sänds denna helg (22:a och 23:e februari). Vi har även fått bekräftat att utöver de som kvalar in till finalen denna väg kommer ytterligare nio bidrag att tävla i finalen. Dessa bjuds in direkt utan att ha behövt genomgå kvalprogrammen. Vilka dessa personer är avslöjas officiellt vid en pressträff i Rom på tisdag (den 25:e februari).

Om du vill veta mer om startfältet finns det samlat här.

 

 

Sveriges Melodifestivalen 2025 – Deltävling 4

 

Sverige fortsätter med Melodifestivalen som denna gång äger rum i Malmö Arena i Malmö med duon Kristina ”Keyyo” Petrushina och Edvin Törnblom som programledare.

Programmet startar klockan 20:00 CET i SVT1 och SVT Play under lördagskvällen och när sändningen är över en och en halv timme senare har tittarna korat två bidrag direkt till final samt ett bidrag som får ta vägen via Finalkvalet. Det är nytt för året att inga fjärdeplacerade bidrag längre kan nå finalen. Två ytterligare nyheter är att man också kan smyglyssna på tävlingsbidragen och att inga bidrag, vare sig finalisterna, finalkvalsbidraget eller de utröstade, tas bort från etern efter sändningen. Det vill säga man kan lyssna så mycket man vill på alla bidrag även efter sändningen!

 

Vilka tävlar i programmet?

I denna deltävling medverkar (enligt startordningen) med exempel på länkar till ställen där låtarna finns att lyssna på inför sändningen.

 

Tysklands Chefsache ESC 2025 – Heat 3

 

Till skillnad från de senaste åren kommer Tyskland inte bara arrangera en nationell final denna gång, istället blir det den större uttagningen Chefsache ESC 2025 – Wer singt für Deutschland? som föregående vecka utgjordes av två heats där 24 artister tävlade genom att sjunga covers. En jury bestående av trion Stefan Raab, Yvonne Catterfeld och Elton samt en gästdomare i respektive sändning bedömde artisternas framträdande och utsåg enhälligt sju artister per heat som skulle få en ny chans.

Denna vecka tävlar de fjorton artisterna på nytt i ett semifinalprogram där tanken är att respektive artist nu ska framföra det bidrag han, hon, hen eller de har tänkt tävla med i Basel vid en vinst i den tyska uttagningen. Juryn kommer sedan återigen enhälligt att besluta nio artister som går vidare till finalen.

Programmet direktsänds även denna gång från EMG Studio 8 i staden Hürth (strax utanför Köln) med Barbara Schöneberger som programledare.

 

Vilka tävlar i semifinalen?

De artister som kvalade vidare hit var Abor & Tynna, Benjamin Braatz, Cage, Cloudy June, Cosby, Feuerschwanz, From Fall to Spring, Jaln, Jonathan Henrich, Julika, Leonora, Lyza, Moss Kena och The Great Leslie.

 


 

Kommentera