Intervju med Nomi Tales (Melodifestivalen 2025)

Foto: ESC-Panelen

PANELENS INTERVJU. Inför den andra deltävlingen i Melodifestivalen 2025 fick vi en pratstund med Nomi Tales som är en av de som tävlar i veckans startfält.

 

Nomi Bontegard, mer känd som Nomi Tales, är en 27-årig artist från den lilla orten Axvall utanför Skara i västra Götaland. Hon har bland annat studerat till att bli spelutvecklare inom 3D-animationer och liknande, men hon har också musiken och hästar som sina stora intressen i livet. Inom spelvärlden är det framförallt fantasy som inspirerar henne men också när hon får vara med hästarna och vara i naturen. Artistkarriären är ganska ny då hon har uppträtt på ett antal olika scener men det är först nu som hon kommer att få sjunga på Melodifestivalens stora scen för första gången, något hon ser mycket fram emot.

– Det är lite svårt att greppa på något sätt att det här händer just nu. Det är som att man är i en dröm men den är verklig, att det är som att man går runt i en bubbla och det är svårt att greppa den. Det känns jättekul och förberedelserna går bra. Vi hade första repet på scenen idag (läs: torsdag, reds.anm.) där vi får se hur det blir i TV med kameror och allt, så det var väldigt spännande att se hur allt går till. Det är mycket man ska ha koll på, berättar Nomi.

 

Inspireras av filmmusik

Förutom att själv vara artist har Nomi också arbetat med att producera spel. Hon berättar att när hon sökte jobb som 3D-animatör hos Star Stable berättade hon att hon också sjunger och spelade upp låten Fire som de gillade mycket och ville ha med i sin serie. Då var det någon som hade hittat låten och tyckte att den kunde passa.

– De hörde att låten handlade om eld och den serien handlade om en häst som hade en brinnande man som tände eld på en hel skog. Och då passade den låten så bra för att det var ett starkt eldtema, säger Nomi.

Hon inflikar att det var på den vägen började det och sedan blev det lite fler samarbeten.

 

Vilka förebilder har du?

– Jag hämtar mycket inspiration från spel och film, filmmusik och sånt där och där är Ed Sheeran en bra referens. För han har gjort låtar till exempelvis The Hobbit och det är poppiga låtar men med ett tema som är väldigt starkt förknippat med den världen.

Nomi tillägger att hon kan bli inspirerad av artister på olika sätt, exempelvis nämner hon Nemo som vann fjolårets Eurovision och när Salem Al Fakir tävlade i Melodifestivalen. Andra saker som hon också kan bli inspirerad av är mystik.

 

Gå emot sina inre kritiker

De låtar hon givit ut tidigare rör sig likt en slags drömvärld vilket också passar bra till de olika spel där hennes musik har hamnat. Så kommer även låten ”Funniest Thing” (som är gjord av henne själv tillsammans med Adam Breitholtz, Herman Gardarfve, Jacob Lundahl och Simon Weidersjö) att göra här i Melodifestivalen berättar hon för oss. Själva låten togs fram utifrån en vision om att det ska vara förknippat med sagor och mytologi men även passa i den moderna musiken och vara poppig så att säga.

– Jag får ändå gå min egen väg fast ändå sjunga pop eftersom jag har en popröst, säger Nomi.

 

Vad handlar låten om och vad vill du förmedla med den?

– Den handlar om den inre kritikern och det jag vill förmedla med låten är att vi alla bär inre demoner och inre kritiker inom oss men vi kan vara modiga nog att gå emot dem och fajta dem och gå vår egen väg. Alltid sedan jag har varit liten har jag varit lite udda och velat gå min egen väg och älskat djur, skogen och så och varit lite udda, det vet jag att folk har sagt, men jag är ändå inte så udda. Man kan vara udda på olika sätt och jag har hållit fast vid det, men jag älskar det här och jag kommer att stå för det att jag går min egen väg, säger hon med ett leende.

 

På frågan om hur det känns att öppna deltävling två i Göteborg säger hon att det är jätteskönt för då har man gjort det och kan njuta av showen.

 

Hur ser ditt förhållande ut till Melodifestivalen och vilken är din personliga målsättning med att vara med i tävlingen?

– Det jag tycker är så fint med Melodifestivalen är att man kan göra så himla mycket med ett nummer. Det blir som en musikvideo på tre minuter. Det blir så konceptuellt att man kan använda props och LEDs, dansare och allt du vill ha för att kunna göra det riktigt spännande och kunna måla upp din värld. Det är det jag tycker är så himla bra, berättar Nomi.

– Varför jag vill vara med är bara för att jag har alltid drömt om att få göra sådan här musik som väcker intresse för naturen och får oss att uppskatta naturen, djuren och världen igen. Det är så många jobbiga saker som händer i världen just nu och om man kan ändra det lite grann hoppas jag att det kan hjälpa, tillägger hon.

 

Med det vill vi passa på att önska Nomi Tales stort lycka till i Melodifestivalen 2025!

 


 

Kommentera